CONNOLLY JOHN

Ο Τζον Κόνολι γεννήθηκε στο Δουβλίνο το 1968. Μετά το γυμνάσιο, το 1985, εργάστηκε ως δημοσιογράφος στον τοπικό Τύπο και σε μια δημοτική επιχείρηση του Δουβλίνου, και στη συνέχεια σπούδασε αγγλική φιλολογία στο Τρίνιτι Κόλετζ. Το 1992 πήρε μάστερ δημοσιογραφίας από το Πανεπιστήμιο του Δουβλίνου. Σε ηλικία είκοσι εννέα ετών, υπέβαλε προς έκδοση το πρώτο του μυθιστόρημα "Κάθε νεκρό πράγμα". Το αριστουργηματικό αυτό ντεμπούτο έγραψε ιστορία στα εκδοτικά χρονικά, αποσπώντας την υψηλότερη προκαταβολή που δόθηκε ποτέ σε Ιρλανδό συγγραφέα, τόσο στην Αγγλία όσο και στην Αμερική. Όταν τελικά κυκλοφόρησε, το 1999, μπήκε σε χρόνο ρεκόρ σε όλες τις λίστες των μπεστ σέλερ, απέσπασε το Βραβείο Σέιμους καλύτερου αστυνομικού μυθιστορήματος και χάρισε στον συγγραφέα τον τίτλο του νέου Τόμας Χάρις. Ο "Δουβλινέζος που γράφει σαν Αμερικανός", όπως χαρακτηρίζεται συχνά, επειδή τοποθετεί την δράση των μυθιστορημάτων του στις ΗΠΑ με απίστευτη άνεση και αυθεντικότητα, συνέχισε με την εντυπωσιακή πορεία του με τα έργα "Το δέντρο του θανάτου", "Φονικό Είδος", "Στο λευκό δρόμο", "Οι κακοί" και "Ο μαύρος άγγελος", που μπήκαν στις λίστες των μπεστ σέλερ των Sunday Times, Irish Times και New York Times, εκδόθηκαν σε δεκαεννέα γλώσσες και τον καθιέρωσαν οριστικά ως έναν από τους καλύτερους νέους συγγραφείς θρίλερ.

 

Ταξινομηση ως:
Εμφανιση:
Εμφανιση: Λίστα Πλέγμα
  •   ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ JOHN CONNOLLY
    ISBN:9789604509096 ΕΚΔΟΤΗΣ: BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ Ημερομηνία Έκδοσης:1/09/2007 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:344 Κλεισμένος στο δωμάτιό του στη σοφίτα, ο δωδεκάχρονος Ντέιβιντ θρηνεί για το θάνατο της μητέρας του. Είναι θυμωμένος και μόνος. Μοναδική του συντροφ..
    3,96€ 7,20€
  • A SONG OF SHADOWS PB
    ISBN:9781444751567 ΕΚΔΟΤΗΣ: HODDER & STOUGHTON ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:POLICE-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ,MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ Ημερομηνία Έκδοσης:14/01/2016 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:464 Grievously wounded private detective Charlie Parker investigates a case that has its origins in a Nazi conce..
    8,89€ 11,11€
  • CONQUEST PB
    ISBN:9781472209603 ΕΚΔΟΤΗΣ: HEADLINE PUBLISHERS ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN,JENNIFER RIDYARD ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥFANTASY-ΦΑΝΤΑΣΙΑ Ημερομηνία Έκδοσης:28/08/2014 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:496 The start of the epic new Chronicles of the Invaders series from bestselling author John Co..
    10,80€ 12,70€
  • DARK HOLLOW PB
    ISBN:9781444704693 ΕΚΔΟΤΗΣ: HODDER & STOUGHTON ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:,MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,THRILLER-HORROR Ημερομηνία Έκδοσης:18/02/2010 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:416 Charlie Parker returns in a gruesome new thriller, not to be missed for fans of Stephen King and Michael..
    12,86€ 14,29€
  • THE KILLING KIND PB
    ISBN:9781444704709 ΕΚΔΟΤΗΣ: HODDER & STOUGHTON ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,THRILLER-HORROR Ημερομηνία Έκδοσης:1/02/2010 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:384 Charlie Parker returns in a gruesome new thriller, not to be missed for fans of Stephen King and Michael C..
    12,86€ 14,29€
  • THE REAPERS PB A FORMAT
    ISBN:9781416569534 ΕΚΔΟΤΗΣ: SIMON & SCHUSTER ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:POLICE-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ,MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ Ημερομηνία Έκδοσης:14/01/2016 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:544 They are the Reapers, the elite among killers.  Men so terrifying that their names are mentioned ..
    10,00€ 11,11€
  • THE WHITE ROAD PB
    ISBN:9781444704716 ΕΚΔΟΤΗΣ: HODDER & STOUGHTON ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:POLICE-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ,MYSTERY-ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ Ημερομηνία Έκδοσης:01/02/2010 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:PAPERBACK ΣΕΛΙΔΕΣ:416 A fast-paced thriller featuring Charlie Parker from the bestselling author of The Killing Kind. 'A c..
    12,86€ 14,29€
  • Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ
    ISBN:9789605070458 ΕΚΔΟΤΗΣ: BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ Ημερομηνία Έκδοσης:1/7/2013 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:476 Βαθιά μέσα στα δάση του Μέιν, ανακαλύπτεται το κουφάρι ενός αεροπλάνου. Δεν υπάρχουν πτώματα, ούτε έχει αναφερθεί να χάθηκε ποτέ τέτοι..
    6,63€ 8,50€
  • ΚΑΘΕ ΝΕΚΡΟ ΠΡΑΓΜΑ
    ISBN:9789604506835 ΕΚΔΟΤΗΣ: BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ Ημερομηνία Έκδοσης:03/2001 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:541 Η γυναίκα του και η μικρή του κόρη δολοφονήθηκαν άγρια. Ο δράστης δε βρέθηκε ποτέ. Βυθισμένος στη θύμηση της σφαγής, ο πρώην ντετέκτιβ της αστυνο..
    5,85€ 7,50€
  • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΝ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ
    ISBN:9789605071073 ΕΚΔΟΤΗΣ: BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ,ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ Ημερομηνία Έκδοσης:01/01/2017 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:510 Ο Τζερόμ Μπέρνελ ήταν κάποτε ήρωας.  Πήρε το νόμο στα χέρια του για να σώσει τις ζωές πολλών ανθρώπων, χωρίς να φανταστεί ότι έτσι ..
    7,11€ 7,90€
  • Ο ΛΥΚΟΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ
    ISBN:9789605070700 ΕΚΔΟΤΗΣ: BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONNOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ Ημερομηνία Έκδοσης:2014 ΕΞΩΦΥΛΛΟ:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:432 Το Πρόσπερους του Μέιν ευημερούσε πάντα, ακόμη και στις πιο δύσκολες εποχές.  Το ίδιο και σήμερα. Οι κάτοικοί του είναι πλούσιοι, ..
    6,16€ 7,90€
  • ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ CONNOLLY JOHN
    ISBN:9789604509904 ΕΚΔΟΤΗΣ:BELL ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ:CONΝOLLY JOHN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ,ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ Ημερομηνία Έκδοσης:08/2010 Εξώφυλλο:ΜΑΛΑΚΟ ΣΕΛΙΔΕΣ:384 Όταν ο Τσάρλι Πάρκερ ήταν παιδί, ο πατέρας του, αστυνομικός στη Νέα Υόρκη, σκότωσε ένα νεαρό ζευγάρι –ένα αγόρι κι ένα κορίτσι μόλις λίγο με..
    8,50€